Scarlett Johansson ile ChatGPT karşı karşıya geldi: Sesimi taklit ediyorlar

AA

Amerikalı ünlü oyuncu Scarlett Johansson, OpenAI’ın geliştirdiği sohbet robotu ChatGPT’nin, sesini taklit ettiğini öne sürdü.

ChatGPT’nin seslendirmeli versiyonundaki “Sky” seçeneğindeki ses tonunun, Johansson’dan kopyalandığı iddia ediliyor.

39 yaşındaki Johansson ile karşı karşıya gelmiş durumda. Geri adım atan ChatGPT, Johansson’a benzetilen seslendirme seçeneğini geçici olarak devre dışı bırakacak.

‘Sky ile Scarlett Johansson’ın sesi aynı’ iddiası

OpenAI X sosyal medya platformundan yapılan açıklamaya göre, “Sky”a erişimin duraklatılması için çalışmalar sürüyor:

Yapay zeka seslendirmelerinin kasten bir ünlünün özgün sesini taklit etmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Sky’ın sesi, Scarlett Johansson’ın bir taklidi değil, kendi doğal konuşma sesini kullanan farklı bir profesyonel oyuncuya ait.

Tartışmaları alevlendiren ifade

Birçok ChatGPT kullanıcısı, “Sky” seçeneğini, Johansson’ın bir yapay zeka işletim sistemini seslendirdiği 2013 yapımı “Aşk” (Her) filmindeki ses tonuna benzetmişti.

OpenAI Üst Yöneticisi (CEO) Sam Altman’ın, ChatGPT’nin yeni sürümü GPT-4o’nun tanıtımı kapsamında X hesabında yaptığı paylaşımda “Her” ifadesini kullanması da bu doğrultudaki tartışmaları artırmıştı.

Ünlü oyuncu: Öfkelendim, benim sesime benziyor

Johansson, “Yayınlanan demoyu duyduğumda şoke oldum, öfkelendim.” dedi. Ünlü oyuncu, Sam Altman’ın, böyle bir yola başvurmasına inanamadığını belirterek, “Ürkütücü derecede benim sesime benziyor.” ifadesini kullandı.

5 ses seçeneği var

ChatGPT’nin Eylül 2023’te kullanıma sunduğu ve kasım ayında ücretsiz erişime açtığı “Ses Modu” sayesinde kullanıcılar, aralarında “Sky”ın da bulunduğu 5 sesten birini seçerek yapay zeka modeliyle sohbet edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir