Kentsel Dönüşüm’de Yeni Dönem! Kapsam Genişletildi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bina tamamlama sigortasında kapsamlı değişikliklere gitti. 2015’ten bu yana uygulanan sigortanın kapsamı genişletildi. İşleyişinde önemli değişiklikler yapıldı.

KAPSAM GENİŞLETİLDİ

Açıklamada, “Ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ek olarak, 6 Şubat depremi sonrası hız kazanan kentsel dönüşüm projeleriyle diğer tüm inşaat projeleri de sigorta kapsamına alındı,” denildi. Bu değişiklikle tüketicilerin yanı sıra arsa sahipleri de müteahhitlerinden bu sigortayı talep edebilecek.

12 AY İÇİNDE TESLİM

Bina tamamlama sigortası, satıcı veya müteahhidin iflası, ölümü ve teslim tarihinden itibaren 12 ay içinde konutun teslim edilememesi durumunu kapsıyor. Teslim tarihinden itibaren 12 ay içinde konut teslim edilemezse, mevzuata veya ruhsatlı projeye aykırı işlemler de teminat kapsamına dahil edilecek. Böylece arsa sahipleri ve tüketicilere sağlanan koruma güçlendirildi.

KİRA ÖDEMESİ YAPILACAK

Açıklamada, sigorta şirketinin konutu tamamlaması durumunda, hak sahiplerine emsale göre kira ödemesi yapılacağı belirtildi. Bu düzenleme ile hak sahiplerinin olası mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedeflendi.

MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENDİ

Ayrıca, hem satıcının hem de hak sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir işleyiş kurgulandı. Açıklamada, “Hak sahiplerinin birikimlerinin teminat altına alınmasının yanı sıra, satıcıların yasal olarak sunmakla sorumlu oldukları teminata, banka kredilerini tüketmeden ve teminat mektubuna başvurmadan ulaşabilme imkanı sağlandı,” denildi. Sigorta şirketlerinin satıcı üzerinde yapacağı risk değerlendirmesi ile projeye idari, teknik ve finansal risk denetimi sağlanacak. Böylece inşaat sektöründe ikincil bir denetim mekanizması yaratıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir